Agent czy Pośrednik ?

Od wielu lat rynek usług pośrednictwa mocno się rozwija. Wynika to choćby z faktu, że zawód pośrednika nieruchomości nie wymaga już licencji zawodowej i właściwie każdy handlowiec może zająć się sprzedażą i takiego produktu. Wiedza na temat jak sprzedać nieruchomość i jakie zebrać dokumenty do transakcji jest na tyle ogólnodostępna, że nie stanowi tajemnej mocy agenta. Do tego możliwości promowania w Internecie nie różnicują ofert na „profesjonalne” i „prywatne”, że właściwie dopiero klikając w ofertę wiemy czy ktoś sprzedaje sam czy z pośrednikiem.

Zatem Agent czy Pośrednik?

Czy jest różnica pomiędzy tym nazewnictwem i czego można się spodziewać po naszej pracy. Agent w zasadzie to osoba reprezentująca nasze interesy, ktoś kto wykorzysta wszelkie znane i dopuszczalne metody by doprowadzić do transakcji. Pracuje dla Zlecającego sprzedaż lub zakup. Zasadniczo zatem pobiera wynagrodzenie od Zleceniodawcy. Tak jest w definicji. Pośrednik natomiast to osoba, która jak nazwa wskazuje – pośredniczy w sprzedaży. Organizuje akcje promocyjno – informacyjne. Kojarzy strony transakcji i pracuje „na rzecz” celu jakim jest dokonanie sprzedaży bądź zakupu. W kwestii pobierania wynagrodzenia to już polityka pośrednika czy pobiera je z jednej czy z dwóch stron.

Często sprzedając nieruchomość nie interesuje nas od kogo pośrednik bierze pieniądze, ważne żeby sprzedał. W rzeczywistości ma to ogromny wpływ na powodzenie i szybkość transakcji.

Jeśli pośrednik pobiera wynagrodzenie od kupującego Twoją nieruchomość lub od obu stron to jaki on ma interes by zaprezentować ofertę innemu pośrednikowi, który akurat ma klienta poszukującego? No właśnie. Niestety wiele jest takich sytuacji, gdy szukamy dla naszych klientów nieruchomości i dzwonimy na oferty innych biur a w słuchawce słyszymy, że biuro nie współpracuje i nie przedstawi oferty. To zamyka potencjalną transakcję na etapie pierwszego kontaktu. Pośrednik poszukujący dla klienta a więc wynagradzany przez niego będzie szukał dalej a Twoją ofertę pominie.

Dlatego zawsze podkreślamy –  Zandia Home Ale agenci – pracujemy dla jednej strony transakcji. Reprezentujemy Twoje interesy!

Niedawna sytuacja – Klientka szukała mieszkania i znalazła interesującą ofertę w Internecie. Zadzwoniła do mnie prosząc o interwencję, ponieważ kilka miesięcy temu telefonowała do biura chcąc obejrzeć oferowane przez nich mieszkanie. Niezwłocznie zamiast oferty otrzymała na maila umowę do podpisania, w której zobowiązywała się do zlecenia poszukiwań przez to biuro i wynagrodzenie niezależnie od efektu. Biuro jedynie zobowiązywało się do przedstawienia 5 ofert ( bez określonych kryteriów a jeśli klientka nic z tego nie wybierze musi zapłacić 1500 zł za obsługę). Oczywiście umowy nie podpisała i nie pokazano jej mieszkania. Po kilku miesiącach widzi to samo mieszkanie ale w innym już biurze w cenie obniżonej o 25 tys zł. Sprzedający współpracując z nieprofesjonalnym biurem stracił czas i 25 tys na starcie. Klienta poprosiła mnie o umówienie spotkania, gdyż zrażona była poprzednią sytuacją. Biuro współpracowało. Wynegocjowaliśmy cenę jeszcze o 10 tys niższą i wszyscy byli zadowoleni. Mi przypadło natomiast zlecenie sprzedaży jej poprzedniego mieszkania.

Mam nadzieję, że to wystarczająco przekonujący przykład by współpracować z biurem, które otwarte jest na współpracę z innymi biurami.

Jeśli chcesz wiedzieć co powinna zawierać umowa, jak zabezpieczyć swoje interesy napisz do nas na biuro@zandiahome.pl lub zadzwoń na 509 744 854.

Chętnie doradzimy. Jeśli mimo wszystko sam będziesz chciał sprzedawać swoją nieruchomość, możemy pomóc profesjonalnie przygotować ofertę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *